flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики розгляду малозначних справ Машівським районним судом Полтавської області ( з часу дії ЦПК України у новій редакції)

Цивільний процесуальний кодекс України в редакції 2017 року запроваджує нові інститути та поняття цивільного процесуального права: малозначні спори, малозначні справи, справи незначної складності. Усі ці поняття стосуються нової форми судового процесу — спрощеного провадження. Тобто спрощене провадження є окремим видом позовного провадження.

Відповідно до частини 4 статті 19 ЦПК України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ, що виникають з трудових відносин, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Так, відповідно до статті 275 ЦПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

 Визначення справ, які можуть розглядатися в порядку спрощеного провадження.

Відповідно до частини 1 статті 274 ЦПК України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються справи:

 1) малозначні справи;

 2) що виникають з трудових відносин.

Відповідно до частини 6 статті 19 ЦПК малозначними справами є:

 1) справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (на 1 січня 2018 р. — 176 200 грн);

 2) справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п’ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (на 1 січня 2018 р. — 881 тис. грн).

При цьому суд при вирішенні питання щодо віднесення справи, яка може бути розглянути в порядку спрощеного провадження (справи незначної складності), наділений доволі широкими дискреційними повноваженнями.

Так, відповідно до частини 3 статті 274 ЦПК, виділяється 8 критеріїв віднесення справи до малозначних:

1) ціна позову;

2) значення справи для сторін;

 3) обраний позивачем спосіб захисту;

 4) категорія та складність справи;

 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо;

 6) кількість сторін та інших учасників справи;

 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес;

 8) думка сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

За даними статистики встановлено, що Машівським районним судом Полтавської області починаючи з 15 грудня 2017 року по 30 червня 2018 року (з часу дії ЦПК України у новій редакції) було розглянуто 28 цивільних справ, які  були віднесені до малозначних справ та розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження, відповідно до вимог ч. 4, п. 1 ч. 6 ст. 19, п. 1 ч. 1 ст. 274, ч. 1 ст. 277 ЦПК України, з урахуванням ціни позову.

 

 

 

Загальна кількість розглянутих малозначних справ складає наступну категорію справ:

 

 

 

Слід зазначити, що при розгляді малозначних справ, найбільш типовими були розглянуті судом  справи пов’язані із спорами, що виникають із договорів позики, кредиту, банківського вкладу у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За вищевказаний період малозначні справи з ціною позову, що не перевищує п’ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та справи незначної складності віднесених до категорії малозначних у яких неможливо встановити ціну позову в суді не розглядалася.

Відповідно до статті 275 ЦПК України суд при розгляді даної категорії справ в цілому дотримувався розумного строку розгляду, а саме не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження.

Разом з цим, за вказаний період судом не розглядалися малозначні справи, що становили значний суспільний інтерес або мало виняткове значення для учасників справи, а також при розгляді малозначних справ підстав для зупинення провадження у справі не виникало.

Так, за період з 15 грудня 2017 року по 30 червня 2018 року згідно статистичних даних всього розглянуто 168 справ позовного провадження, з них загальна кількість розглянутих малозначних справ в відсотковому співвідношенні до загальної кількості розглянутих справ становить 16,7 % ( 28 справ у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Статистичні дані свідчать про те, що за проаналізований період в апеляційному порядку було оскаржено 1 рішення суду  за позовом Публічного акціонерного товариства Комерційного банку «ПриватБанк» до Особи 1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.

 Ухвалою суду про відкриття провадження у справі від 05.04.2018 року, відповідно до ч. 4, п. 1 ч. 6 ст. 19, п. 1 ч. 1 ст. 274, ч. 1 ст. 277 ЦПК України, з урахуванням ціни позову, справу було віднесено до малозначних та розгляд здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно рішення суду від 11.06.2018 року позов Публічного акціонерного товариства Комерційного банку «ПриватБанк» до Особи 1 про стягнення заборгованості за кредитним договором – задоволити частково.

Стягнути з Особи 1 на користь Публічного акціонерного товариства Комерційного банку “Приватбанк” заборгованість за кредитним договором без номера від 14.02.2011р. у розмірі 25828,06 грн та сплачений позивачем судовий збір у розмірі   1647,20  грн.

У задоволенні інших позовних вимог – відмовлено.

З даним рішенням суду не погодився відповідач, подавши апеляційну скаргу на рішення суду, в зв'язку з чим матеріали цивільної справи разом з апеляційною скаргою були направлені до Апеляційного суду Полтавської області для розгляду по суті.

Основне питання при розгляді малозначних справ, виникає при віднесенні справ до категорії малозначних, так як безпосередньо впливає на права сторін щодо оскарження прийнятих рішень. Адже відповідно до частини 3 статті 389 ЦПК  України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у малозначних справах, крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

 г) суд першої інстанції відніс справу до категорії малозначних помилково (це є підставою для обов’язкового скасування рішення і направлення справи на новий розгляд – п.7 ч.1 ст. 411 ЦПК).

Проведене узагальнення судової практики розгляду малозначних справ доводить, що Машівський районний суд Полтавської області правильно застосовує процесуальний закон (з часу дії ЦПК України у новій редакції), хоча практика і не позбавлена певних недоліків, зумовлених об’єктивними чинниками.

 

Голова суду                                                                                                                                            С.М. Косик