Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Впровадження системи відеоконференцзв’язку в судах було передбачено новою редакцією Кримінального процесуального кодексу України, який набрав чинності 19 листопада 2012 року, а також Законом України від 4 липня 2012 року № 5041-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції». Відповідно цим законом було доповнено Господарський процесуальний кодекс України, Цивільний процесуальний кодекс України, Кодекс адміністративного судочинства України нормами, що надають можливість участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Відповідні зміни були внесені і до ст.ст. 11, 149 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Таким чином, відповідно до зазначених змін, сторони та інші учасники судового процесу, які не мають можливості з’явитись у судове засідання, у зв’язку з перебуванням в іншому населеному пункті, можуть подати клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, зі збереженням усіх прав та обов’язків, передбаченими відповідним процесуальним законодавством.
У клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в обов’язковому порядку зазначається суд, у якому необхідно забезпечити його проведення. Таке клопотання може бути подано не пізніш як за сім днів до дня проведення судового засідання, в якому відбуватиметься участь учасника процесу.
Питання про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції вирішується судом за наявності поданого особою відповідного клопотання або за власною ініціативою суду.
Ухвала суду, прийнята за наслідками вирішення питання про проведення судового засідання у режимі відеоконференції оскарженню не підлягає.
У разі, якщо особа, яка подала клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, з’явилася до зали судового засідання, така особа бере участь у судовому засіданні в загальному порядку.
Участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції може відбуватися під час розгляду справ у судах першої, апеляційної, касаційної інстанцій та перегляду справ Верховним Судом України.
Інформація щодо проведення Машівським районним судом Полтавської області судових засідань у режимі відеоконференцзв'язку за І півріччя 2019 року наведена в таблиці 1.
Крім того, слід зазначити, що основними проблемними питаннями щодо проведення засідань в режимі відеокоференцзв’язку за проаналізований період є неявка сторін судового процесу, проблеми з інтернет з’єднанням, неможливість проведення дистанційного засідання через обмежену кількість одночасних підключень, затримку передачі звуку та зображення до декількох хвилин в програмі для проведення відеоконференцзв’язку TrueConf.
Таблиця 1
Відомості щодо проведення відеоконференцзв'язку за І півріччя 2019 року
Кількість проведених сеансів відеоконференцзв'язку |
із них: |
|
з іншим судом |
з установами Державної пенітенціарної служби України |
|
54 |
51 |
3 |